Nemrégiben a Toshiba tokiói főhadiszállásán bemutatta a metanollal működő notebook számítógépének prototípusát. Az új energiaforrás segítségével a hordozható számítógépek – a hagyományos lítium-ion akkumulátorokat többszörösen felülmúlva – akár húsz óra folyamatos működésre is képesek lennének.
A DMFC (Direct Methanol Fuel Cell magyarul irányított metanol üzemagyag cella) a metanol (más néven metilalkohol) vizes oldata és levegő reakcióba lépése során felszabaduló energiát alakítja elektromos energiává. A berendezés többszörösen felmúlja a hagyományos újratölthető akkumulátorok teljesítményét mégis csak prototípusról beszélhetünk. Miért van, hogy több, mint öt éve nem sikerült forgalomba hozni a terméket? Miért van, hogy nem terjedt el sehol a világon?
Az okok sokrétűek. Az egyik probléma jogi eredetű. Jelenleg a jogszabályok nem engedik metanol szállítását repülőgépen. Ez pedig notebook gépek esetén alapkövetelmény. 2007-ben várható a változás ezen a téren. A metanol kezelésének szabályai is kidolgozásra várnak.
Gond még az ár. A DMFC cella néhány alkatrésze platinát tartalmaz és a reakció egy speciális membránon keresztül történik, ami szintén igen drága. Jelenleg is ott tartunk, hogy az akkumulátor többe kerülne, mint az egész számítógép.
Mindezen problémák ellenére a Toshiba szakemberei bíznak a találmány sikerében és azon dolgoznak, hogy minél hamarabb forgalmazható termék váljék belőle.